Töö allikatega
Sidusus ja struktuur
Refer. ja viitamine
Kasulikud veebilehed

Refereerimine, viitamine

Akadeemilise kirjutamise üheks olulisimaks osaks on sarnase teema varasem käsitlemine teadustöödes. Läbi töötatud allikatele tuginedes koostab uurija oma töös vajaliku teoreetilise lähenemise. Teooria peab kajastama asjakohaseid seisukohti ning antud töö kontekstis olulisi uurimistulemusi. Tihti peab uurija tuginema varasematele allikatele, et oma tööle kaalu anda. Teiste inimeste akadeemilise materjali kasutamisel on autoril kaks võimalust: refereering või tsiteerimine. (Roos 2021)

Refereerimine

Refereerimine tähendab ühe või enama autori esitatud väidete ja järelduste ümbersõnastamist, eeldusel, et esialgne mõte ei muutu. Sellisel juhul esitatakse autori tekst kokkuvõetud kujul. ​(Ilves 2009: 18)

Refereerimise kolm esinemisvõimalust (Ilves 2009, Roos 2021):

  • Parafraseerimine – algteksti edastatakse omapoolses sõnastuses. Parafraseerimise korral peab muutuma nii esialgne sõnastus kui lauseehitus. Seega ei piisa siin lihtsalt paari sõna muutmisest.
  • Summeerimine – algteksti edastatakse sel puhul oma sõnadega aga lühendatud kujul ning kokkuvõttena.
  • Sünteesimine – antakse edasi mitme algteksti seisukohti konkreetse uurimisteema osas, kuid seostatakse need tervikuks oma sõnadega. 

Tsiteerimise puhul antakse teise inimese väljendatu edasi terviklikult ja muutmata. Tsitaadi kasutamist tuleks kasutada pigem erandina ning põhjendatult. (Ilves 2009: 18–19) Tsitaat on alati muust tekstist eraldatud jutumärkidega. Tsitaat võib olla ka osaline, kus välja jäetud tekstiosa vajab eraldi tähistamist. Selleks kasutatakse kolme punkti. Kui tsitaat on väga pikk, siis on oluline selle eristamine muust tekstist eraldi lõiguna. (Roos 2021)

Viitamine

Teiste autorite seisukohti refereerides ja tsiteerides tuleb viidata nii algallikale kui ka koostada kasutatud kirjanduse loetelu. Viitamissüsteeme on mitmeid, samuti on igal insituudil see erisugune. Oluline on, et ühe teksti piires kasutatakse sama viitamissüsteemi. Kuigi esimesel kursusel võidakse töö viitamisse ja vormistamisse suhtuda veel leebelt, siis oleks siiski mõistlik alustada juhiste järgimist õpingute alguses. Nii saavad erinevad vormistusviisid üliõpilasele selgeks ning välditakse plagiaadi tekkimist. (Ilves 2009: 21)

Nõuandeid viitamiseks:

  • Originaalteksti lugemise käigus tee märkmeid koos leheküljenumbritega. Hiljem on teksti kirjutamisel mugavam allikaviide koostada ning moodustada kasutatud kirjanduse loeng. Niimoodi saab vältida üleliigset stressi, mis tekib tavaliselt töö kirjutamise lõppfaasis, kui hakata alles siis allikatele viitama. 
  • Viitamisel lähtu oma osakonna/instituudi viitamise nõuetest ning kasuta läbivalt ühte viitamissüsteemi.
  • Kontrolli, et tekstis viidatud allikad on allikaloendis kirjas. Kasutatud kirjanduse loetelus ei tohi olla allikaid, mida ei ole tekstis kasutatud.
  • Kaudviitamist ehk viitamist originaalallikale mingi teise allika kaudu tuleks pigem vältida ning otsida originaalallikas. Kaudviitamine on lubatud vaid põhjendatud juhtudel, näiteks kui originaal on raskesti ligipääsetav. 
  • Kui allikal ei ole autorit (nt sõnastikud, entsüklopeediad), siis tuleb viidata allika pealkirjale ja võimalusel kirjutada ka aastaarv.
  • Üldteada fakte ja seisukohti ei ole vaja viidata, kuid selle piir on suhteline. Kahtluse korral on alati kindlam siiski viidata.
  • Kui viitamisega tekib probleeme, saab kasutada ka internetis leiduvaid viitehaldustarkvarasid (vt ptk 4). 

Kasutatud allikad

Ilves, Kadi 2009. Akadeemilise kirjutamise alused. Tartu: Tartu Ülikool
Roos, Liana 2021. Refereerimine ja tsiteerimine. Tartu: Tartu Ülikool 
https://sisu.ut.ee/teadustoo_alused/refereerimine-ja-tsiteerimine (vaadatud 9.11.2021)

2021